شستشوی فرش

شستشوی فرش

بر اساس نرخ تعیین شده توسط اتحادیه قالیشویی در هر سال، قیمت قالیشویی شامل نرخ شستشوی انواع فرش و موکت به صورت مصوب تعیین می‌شود. این نرخ بستگی به تورم عمومی ‌در جامعه و خدماتی دارد که از سوی قالیشویی‌ها به مشتریان ارائه می‌شود. با توجه به این موارد، مشتریان محترم می‌توانند؛ هزینه و قیمت خدمات مورد نظر خود را از طریق نرخ‌های مصوب اتحادیه قالیشویان مازندران برآورد کنند. معمولا مشتریان متمایل به استفاده از خدمات ارزان ترین قالیشویی در محدوده محل زندگی خود هستند.

به این منظور با استعلام نرخ قیمت قالیشویی از مراکز فعال در منطقه خود، یکی از آن‌ها را برای محول کردن سفارش‌شان انتخاب می‌کنند. نکته حائز اهمیت این است که مبنای این انتخاب نباید تنها قیمت گذاری نرخ شستشو و خدمات دیگر ارائه شده از این مراکز باشد؛ بلکه کیفیت خدمات ارائه شده، ملاک یک انتخاب درست است.

لیست قیمت قالیشویی در مازندران

لیست قیمت قالیشویی برای آن دسته از شهروندانی که در پی مراکز قالیشویی مجاز مازندران هستند در ادامه مطلب ارائه شده است. مطابق با روال هر سال و با توجه به عوامل متعددی همچون افزایش قیمت مواد شوینده، هزینه دستگاه و بسیاری دلایل دیگر، قیمت شستشوی فرش دارای اندکی افزایش بوده است.همچنین افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال نیز در افزایش قیمت قالیشویی در مازندران اثر دارد. اتحادیه قالیشویی مازندران با توجه به موارد فوق، قیمت قالیشویی سال ۹۹ را اعلام کرده است.
هر کارخانه قالیشویی مبلغ نهایی سفارش را با توجه به هزینه‌های حمل قالی به مشتری اعلام می‌کند و متعهد می‌شود که مشتری، قیمتی بیش از مبلغ تعیین شده پرداخت نخواهد کرد. مشخص بودن نرخ شستشوی فرش همچنین مانع از تحمیل هزینه‌های اضافی برای لکه‌بری و یا خدماتی که مشتری به آن‌ها نیازی ندارد، توسط برخی سودجویان بر مشتری می‌شود. قیمت قالیشویی تیکا نیز مطابق با نرخ اتحادیه قالیشویی ۹۹ بوده و بر اساس انواع سفارش‌های مشتریان تعیین شده است.

قیمت قالیشویی طبق جنس فرش

یکی از عوامل موثر بر هزینه قالیشویی، جنس فرش است. این قیمت هر ساله توسط اتحادیه قالیشویی تعیین می‌شود و در کلیه مناطق مازندران یکسان است. در تیکا، شستشوی فرش‌های دستباف، ابریشمی و ماشینی مطابق با نرخ قالیشویی در مازندران حساب خواهد شد. فرش‌های دستباف معمولا به انواع فرش‌های معمولی، گلیم فرش، گل ابریشم و ابریشم تقسیم می‌شوند و قیمت شستشوی هرکدام متفاوت است. هزینه قالی گل ابریشم بخاطر حساسیت بسیار زیادی که دارد؛ معمولا از دیگر انواع فرش دستباف بیشتر است.

قیمت قالیشویی بر اساس جنس فرش متفاوت خواهد بود. برای مثال کلیه فرش‌های ماشینی معمولی، اکریلیک و فانتری دارای یک قیمت هستند؛ برای همین در صورتی که یک مرکز قالیشویی، قیمت متفاوتی برای این فرش‌ها تعیین کرد؛ مشتری امکان پیگرد قانونی خواهد داشت. همچنین رنگ فرش نیز نباید در تعیین نرخ قالیشویی اثرگذار باشد. قیمت قالیشویی فرش دستباف معمولی و گلیم فرش معمولا نزدیک به هم است و گاهی قیمت گلیم فرش ۱۰ تا ۱۵ درصد، کمتر از نرخ دستباف‌های معمولی خواهد بود.

عوامل موثر بر هزینه قالیشویی

برخی عوامل بر هزینه قالیشویی اثرگذارند؛ از آن جمله ترافیک منطقه مورد نظر است. برخی مناطق در طرح ترافیک شهرداری قرار می‌گیرند و به همین دلیل حمل و نقل را برای کارخانه قالیشویی با مشکلاتی همراه می‌کنند. همچنین این خدمات برای برخی از محله‌هایی که در حومه شهر هستند با دشواری بیشتر انجام می‌شود که به همین دلیل در قیمت نهایی نیز اثرگذار خواهد بود. چنانچه ذکر آن رفت، جنس برخی از فرش‌ها همچون فرش‌های ابریشم خالص یا فرش‌های عتیقه نیز در هزینه اثر دارند.

یکی از رویدادهای مهمی که از سال پیش بر قیمت قالیشویی تاثیر زیادی داشته، همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان و ایران است. این همه‌گیری علاوه بر دشواری‌های حمل و نقل، خرید مواد اولیه و سلامت نیروی انسانی، موجب خسارت به آن دسته از مراکزی شد که تنها خدمات حضوری ارائه می‌کردند. خدمات آنلاین یکی از ویژگی‌هایی است که برخی قالیشویی‌های معتبر به مشتریان خود ارائه می‌دهند. قیمت قالیشویی آنلاین تفاوتی با نرخ تعیین شده توسط اتحادیه ندارد.

نرخ قالیشویی طبق اندازه و ابعاد فرش

 یکی از عوامل موثر بر هزینه قالیشویی متراژ فرش است. برای مثال معمولا متراژهای کمتر از ۹ متر شامل سرویس حداقلی می‌شوند. همچنین نرخ قالیشویی بر اساس اندازه و ابعاد فرش به صورت متر مربع محاسبه می‌شود. با افزایش متراژ فرش، قطعا نرخ شستشو نیز افزایش می‌یابد. تعرفه شستشو همچنین بر اساس متر مربع پیشتر توسط اتحادیه تعیین شده است و یک قالیشویی معتبر با ضرب مقدار تعرفه در اندازه فرش رخ شستشو را به راحتی تعیین خواهد کرد.

برخی از مراکز قیمت قالیشویی را با توجه به تعداد فرش محاسبه می‎‌کنند، این کار اشتباه است؛ تعداد نباید تاثیری در قیمت نهایی کار داشته باشد و محاسبات باید با توجه به متر مربع انجام شود. مثلا برای شستن فرش ۱۲ متری، قیمت مصوب سال ۱۳۹۹ برای هر متر مربع در عدد ۱۲ ضرب می‌شود.
در مجموعه قالیشویی تیکا به عنوان بهترین قالیشویی مازندران انجام کلیه محاسبات کارشناسی برای تعیین اندازه و ابعاد فرش با حضور متخصصین و مشتری به صورت رایگان انجام می‌شود.

نرخ اتحادیه قالیشویی 1400

اتحادیه قالیشویی مازندران با ارائه فهرست قیمت خدمات قالیشویی بر شفافیت این عملیات افزوده است. با توجه به متراژ فرش و ابعاد و اندازه‌های آن و همچنین مطابق با جنس فرش، اتحادیه قالیشویی نرخ مصوب شستشو را تعیین کرده است. این مبلغ برای شستشو فرش ماشینی حداقل 8.0۰۰ تومان و برای شستن فرش دستباف از ۱6۰۰۰ تومان در نظر گرفته می‌شود. در ادامه جدول نرخ اتحادیه قالیشویی ارائه می‌شود.

قیمت شستشوی فرش

لیست قیمت قالیشویی تیکا نیز مطابق با نرخ مصوب بوده و تفاوتی با آن نخواهد داشت.
قیمت قالیشویی در سال 1400از قیمت (تومان)تا قیمت (تومان)
شستشوی فرش ماشینی (متر مربع)8.00010.000
شستشوی فرش دستباف (متر مربع)15.۰۰۰17.000
اعلاء شویی فرش ماشینی (متر مربع)12.000۱۴.۰۰۰
اعلاء شویی فرش دستباف (متر مربع)۲۰.۰۰۰۲۵.۰۰۰
شستشوی موکت (جدا از زمین)4.0006.000
سرویس حمل فرش30.00050.000

قیمت قالیشویی فرش دستباف

اهمیت فرش دستباف بر هیچ‌کس پوشیده نیست. برای همین قیمت قالیشویی در سال ۱۳۹۹ برای برخی از مراکز قالیشویی که ضمانت سلامت فرش که بیمه‌نامه نیز نامیده می‌شود به مشتری ارائه می‌کنند، بیشتر خواهد بود. معمولا بیمه‌نامه به فرش‌های دستباف و نفیس بخاطر قیمت بالاتر و ارزش بیشتری که دارند، اطلاق می‌شود.

تراکم بافت فرش بر کیفیت آن نقش دارد و بر همین اساس، شستن فرش‌های با تراکم بیشتر نیز دشوارتر است. قالیشویی تیکا با دسته‌بندی فرش‌ها بر اساس جنس و نوع الیاف، آن‌ها را به صورت جداگانه شستشو می‌دهد. برای همین شستن فرش دستباف نیازمند زمان و دقت بیشتر خواهد بود که بر قیمت آن نیز اثرگذار است. مطابق با تعرفه ارائه شده، قیمت شستشوی فرش دستباف از ۱6۰۰۰ تومان شروع می‌شود. قیمت قالیشویی تیکا نیز مطابق با تعرفه تعیین شده خواهد بود.

قیمت اعلاشویی قالی

در صورت مراجعه به لیست قالیشویی های مجاز بابل مشاهده خواهید کرد که اعلاشویی یکی از خدمات ویژه‌ای است که توسط برخی از این مراکز ارائه می‌شود. در این خدمت، تعداد دفعات شستشوی قالی بیشتر از شستن معمولی است و همچنین از مواد مخصوص برای قالیشویی استفاده خواهد شد. برخی از مشتریانی که حساسیت ویژه‌ای روی فرش‌های خود به ویژه فرش‌های دستباف و ابریشمی و همچنین قالی‌های عتیقه دارند، این خدمات را ترجیح می‌دهند. قیمت اعلاشویی قالی با توجه به جنس آن متفاوت است و با توجه به زمان و دقت بیشتری که دارد، هزینه آن نیز نسبت به شستشوی معمولی بیشتر خواهد بود. برای افرادی که دارای فرش‌های آسیب‌دیده نیز هستند، این روش شستشو پیشنهاد می‌شود؛ زیرا در این متد توجه بیشتری به وضعیت تار و پود فرش می‌شود. برای مثال اعلاشویی فرش دستباف از ۲۰۰۰۰ تومان شروع می‌شود، در حالی که اعلاشویی فرش ماشینی از ۱۲۰۰۰ تومان آغاز می‌گردد.

قیمت خدمات قالیشویی در مازندران

بر اساس نرخ نامه اعلامی ‌از سوی اتحادیه قالیشویی باید هزینه خدمات ارائه شده قالیشویی در قائمشهر از نرخ ثابت و یکسانی برخوردار باشد؛ اما در بسیاری از موارد ممکن است مشتریان تجربه متفاوتی از هزینه‌های پرداختی در یک مورد مشابه داشته باشند. همانطور که می‌دانید برخی از عوامل سبب تفاوت در این هزینه‌ها می‌شود. به عنوان مثال با تغییر فصل به خصوص در روزهای پایانی سال، نرخ قالیشویی و خدمات ارائه شده از سوی این مراکز تغییر می‌کند.

در واقع نباید تفاوتی میان قیمت گذاری هزینه‌های یک قالیشویی ارزان قیمت در مناطق مختلف پایتخت وجود داشته باشد. این بدان معناست که تفاوت نرخ خدمات قالیشویی صرفا باید بر اساس موارد مهم تاثیرگذار مانند تفاوت قیمت شستشوی فرش ماشینی و فرش دستبافت، تفاوت در اندازه‌های فرش و قالی‌ها و عواملی این چنینی باشد. حتی در یک قالیشویی قیمت مناسب نیز نرخ شستشوی فرش ماشینی بر اساس پارامترهای مختلفی مانند جنس الیاف به کار رفته و مواد شوینده متفاوت خواهد بود.

قیمت قالیشویی بر کیفیت اثر دارد؟

قیمت گذاری مناسب و شفاف در ارائه خدمات قالیشویی را می‌توان جزو یکی از ویژگی‌های مراکز با کیفیت و معتبر دانست. همانطور که می‌دانید ممکن است بتوانید در انواع قالیشویی‌هایی که در مازندران فعالیت دارند؛ نرخ و هزینه‌های شستشویی مشابهی را پیدا کنید.

اما این نکته قابل ذکر است که برخی عوامل می‌توانند در تعیین قیمت شستشوی فرش تاثیرگذار باشند. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • تفاوت قیمت شستشو در فرش دستباف و فرش ماشینی
  • تفاوت هزینه شستشوی معمولی و اعلا شویی
  • قیمت گذاری متفاوت شستشو در محل و حمل به کارخانه
  • هزینه لکه بری از سطح فرش
  • شستشوی فرش‌های نفیس و عتیقه
  • تفاوت نرخ بر اساس ابعاد و اندازه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *